• Roraty
  • Kosciół
  • Kościół wej.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota — jest trzecim i przedostatnim dniem Triduum Paschalnego, poprzedzającym Niedzielę Zmartwychwstania, w którym, podobnie jak w Wielki Piątek, nie sprawuje się mszy świętej. Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa.

Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej specjalnie na tę okazję kaplicy symbolizującej grób Chrystusa.

W tym dniu święci się pokarmy.

Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej — w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Liturgia Wigilii Paschalnej została podzielona na pięć części: Liturgię Światła, Liturgię Słowa Bożego, Liturgię Chrzcielną, Liturgię Eucharystyczną i Procesję rezurekcyjną.