• Roraty
  • Kosciół
  • Kościół wej.

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego w Kościele katolickim — dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.

W piątek po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym jej wydarzeniem jest adoracja Krzyża. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem — symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.