• Roraty
 • Monstrancja
 • Bibkia = ojczyzna
 • Krzyż - wnętrze
 • Kosciół
 • Kościół wej.

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego w Kościele katolickim — dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.

 

W piątek po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym jej wydarzeniem jest adoracja Krzyża. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele.

 

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem — symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

 • IMG_7949
 • IMG_7960
 • IMG_7975
 • IMG_7977
 • IMG_7979
 • IMG_7981
 • IMG_7985
 • IMG_8000
 • IMG_8005
 • IMG_8044