• Znicze
  • Kosciół
  • Witamy u Świętego Piotra i Pawła

PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ I DO GIDEL

W tym szczególnym roku, roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, w programie parafialnych pielgrzymek nie mogło zabraknąć nawiedzenia Narodowego Sanktuarium, jakim jest Jasna Góra - duchowa stolica Polski.

W sobotę 13 października br. grupa 74 osób z naszej Parafii udała się do Częstochowy, aby modlić się w tym niezwykłym miejscu, do którego przybywają miliony pielgrzymów z całej Polski i wielu krajów świata.

Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej, dzięki któremu już od XV w. Klasztor Paulinów, ufundowany w 1382 r. przez księcia Władysława Opolczyka, stał się jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych na terenie Polski.

Na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych. Obraz Jasnogórski zasłynął cudami, które rozsławiły sanktuarium i sprawiły, że zaczęli przybywać tu liczni pątnicy. Tradycja przypisuje autorstwo ikony Matki Bożej Jasnogórskiej św. Łukaszowi Ewangeliście. Badania naukowe jednak tego nie potwierdzają.

Pielgrzymi z naszej parafii uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie w dwóch grupach z siostrami przewodniczkami zwiedzili sanktuarium. W programie był również czas na modlitwę osobistą, przystąpienie do Sakramentu Pokuty, zamówienie Mszy św. w wybranej intencji lub po prostu spacer po jasnogórskim wzgórzu.

W drodze powrotnej pielgrzymi nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej w miejscowości Gidle, położonej na trasie między Częstochową a Radomskiem. Opiekunami sanktuarium są Ojcowie Dominikanie.

Matka Boża z Jasnej Góry cieszy się przede wszystkim sławą "Lekarki dusz" (chociaż jest wiele przekazów o cudownych uzdrowieniach również z chorób fizycznych), a Matka Boża Gidelska nazywana jest "Lekarką ciał". Zachowało się bardzo wiele świadectw pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych, wieszanych wokół ołtarza, mówiących o doznanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach.

Duchowym przewodnikiem naszej pielgrzymki był Ksiądz Łukasz, którego w modlitwach i śpiewie wspierała Siostra Magdalena.

Był to siódmy wyjazd zorganizowany przez Parafialny Zespół Caritas. Nawiedzenie sanktuariów Jasnogórskiego i Gidelskiego zakończyło drugi sezon pielgrzymkowy w naszej parafii.

Urszula Zielińska

• DSC00530