• Roraty
  • Monstrancja
  • Bibkia = ojczyzna
  • Krzyż - wnętrze
  • Kosciół
  • Kościół wej.

Parafialna pielgrzymka do WILNA

W piątek 7 czerwca grupa 90 parafian udała się do Wilna na trzydniową pielgrzymkę, która rozpoczęła się Mszą św. odprawioną w naszym kościele w intencji uczestników i o szczęśliwy przebieg podróży.

Głównym celem pielgrzymowania było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz wędrówka śladami Św. Faustyny, która przebywała w tym mieście w roku 1929 i w latach 1933 - 36.

W sobotę rano uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej w języku polskim, w kaplicy w Ostrej Bramie, przed znanym na całym świecie obrazem Madonny Ostrobramskiej.

Wilnianie i liczni pielgrzymi, za wstawiennictwem Bogurodzicy, od pokoleń wypraszają w Ostrej Bramie szczególne łaski dla siebie i swoich bliskich.

Dekretem papieskim z 1927 r. obraz Madonny z Ostrej Bramy otrzymał nazwę ikony Matki Bożej Miłosierdzia i został ukoronowany koronami papieskimi.

Boża Opatrzność sprawiła, że po upływie zaledwie kilku lat, w 1935 r., obok ikony Matki Bożej Miłosierdzia, pierwszy raz publicznie czczony był w Wilnie obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.

Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego namalowany został w tym mieście na wyraźne żądanie Pana Jezusa przekazane Siostrze Faustynie.  Spowiednik Siostry, ksiądz Michał Sopoćko,  zlecił namalowanie obrazu na początku 1934 r. wileńskiemu artyście - E. Kazimirowskiemu.  W kwietniu 1937 r. wizerunek został umieszczony obok ołtarza głównego w kościele Św. Michała. Losy obrazu przez następne lata określić można jako burzliwe.  Obecnie, od 2005 r., czczony jest on w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, które nasza grupa nawiedziła podczas pielgrzymki.

Wileńskie Stare Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać zabytki reprezentujące większość stylów architektonicznych Europy – zobaczymy tu budowle m.in. w stylu gotyckim, renesansowym, czy klasycystycznym. W programie naszej pielgrzymki nie mogło więc zabraknąć wędrówki po mieście. Zwiedzanie zorganizowane było w dwóch grupach z przewodnikami, którzy wspaniale opowiadali o zabytkach stolicy Litwy.

W niedzielę, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego. Piękna liturgia w języku polskim, w przepięknej barokowej świątyni, wzbogacona została przez ciekawy element, podkreślający ten szczególny dzień - z kopuły wieńczącej budowlę kościoła posypały się na wiernych płatki biało-czerwonych róż, symbolizujące zstąpienie Ducha Świętego.

Po Mszy św. udaliśmy się do wileńskiej dzielnicy Antokol, do domu Św. Faustyny - miejsca objawień Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Wilno pożegnaliśmy z Góry Trzech Krzyży, gdzie można podziwiać piękną panoramę miasta.

Wieczorem, pełni głębokich przeżyć i  wspaniałych wrażeń, wróciliśmy do Warszawy. 

W pielgrzymowaniu towarzyszyły nam dwie nieocenione Siostry - S. Bożena ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego i S. Magdalena - Dominikanka.  Były dla nas przewodniczkami w modlitwie i śpiewie.  Drogie Siostry!  Bóg zapłać!  

Urszula Zielińska 

GALERIA ZDJĘĆ

Podobny obraz