• Biblia - ojczyzna
  • Monstrancja
  • Krzyż - wnętrze
  • Kosciół
  • Kościół wej.

Parafialna pielgrzymka do sanktuariów Podlasia

Celem kolejnej pielgrzymki parafialnej, która odbyła się w sobotę 14 września, były sanktuaria Podlasia położone nad Bugiem na terenie diecezji siedleckiej. Na mapie tej diecezji znajduje się wiele miejsc ważnych nie tylko z punktu widzenia historii Kościoła, ale także dziejów Polski. Niektóre z nich są mało znane, a bardzo ciekawe.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od nawiedzenia sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Historia tego miejsca związana jest z wydarzeniami z drugiej połowy XIX w., kiedy to car Aleksander II, w ramach programu rusyfikacji tych terenów, zadecydował o likwidacji Kościoła Unickiego i włączeniu unickiej diecezji chełmskiej do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Na nadbużańskich terenach unici stawiali opór i w Pratulinie w obronie swojego kościoła zginęło 13 wiernych, a wielu zostało rannych. W 1996 r. Jan Paweł II beatyfikował ofiary masakry jako męczennków za wiarę. Ich relikwie przechowywane są w kościele parafialnym,  nieopodal którego znajduje się sanktuarium Błogosławionych Unitów Podlaskich.

Drugim etapem naszej pielgrzymki były Kostomłoty - wieś nad Bugiem, gdzie w 1627 r., na fali wydarzeń związanych z zawarciem Unii Brzeskiej, powstała parafia katolicka obrządku wschodniego. Kostomłocka drewniana świątynia pochodzi z I poł. XVII w. Patronuje jej męczennik - rzymski legionista Nikita, który oddał życie za Chrystusa w 370 r. Burzliwa historia unitów miała oczywiście wpływ na losy parafii w Kostomłotach. Obecnie jest to jedyna na świecie parafia katolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego (neounicka). Liczy niewiele ponad 100 wiernych. Posługują w niej księża diecezji siedleckiej - birytualiści, czyli kapłani obrządku łacińskiego, którzy mają uprawnienia do sprawowania Mszy św. w rycie bizantyjskim.

Ostatnim przystankiem na naszym pielgrzymkowym szlaku było sanktuarium  Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia i Matki Jedności. Dzieje tego miejsca nierozerwalnie wiążą się z potężnym rodem książęcym Sapiehów, a słynący cudami obraz Matki Bożej został wykradziony z prywatnej kaplicy papieża Urbana VIII przez  Mikołaja Sapiehę, za co został on wyklęty z Kościoła.  Po kilku latach kara ekskomuniki została zdjęta  a obraz pozostał na stałe w Kodniu.  Od 1927 r. sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Przewodnikiem duchowym pielgrzymki był Ksiądz Proboszcz, który posługę w naszej parafii rozpoczął 30 czerwca br. Była to więc znakomita okazja do wzajemnego poznania się.  Podczas podróży Ksiądz Proboszcz dzielił się z nami wiedzą dotyczącą podlaskich sanktuariów, a także tematów związanych z liturgią i symboliką obrządku bizantyjskiego w kościele katolickim. Uczestnicy bardzo docenili udział Księdza Proboszcza w pielgrzymce - Mszę św. odprawioną w kodeńskim sanktuarium, wspólną modlitwę i towarzyszenie w podróży. Nasz nowy duszpasterz mówił również o swoim życiu, o drodze powołania i o kapłaństwie.  Myślę, że dzięki spędzonemu wspólnie czasowi stał się dla nas kimś bliskim - jednym z nas w naszej wspólnocie parafialnej.

W pielgrzymce wziął również udział kleryk Paweł, który jako student 5 roku seminarium, odbywa w naszym kościele praktykę.

Jak zwykle niezastąpiona była Siostra Magdalena, która wspaniale nadawała ton modlitwom oraz pieśniom i piosenkom religijnym.   

                                                                                                                                                    Urszula Zielińska

GALERIA

Znalezione obrazy dla zapytania strzałka png

Koden ramka 2.png